پالایشگاه مس

تکنومینرال ارائه کننده خدمات طراحی و تامین تجهیزات پالایشگاه های مس به روش EW می باشد. تامین Overhead Crane های پیشرفته با دقت بالا، دستکاه های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک CSM، دستگاه های ASWM و APM ، رکتیفایر و اتواع باس بار از  خدمات قابل ارائه توسط تکنومینزال می باشد.

Copper refinery

محصول کارخانجات ذوب مس سرچشمه و خاتون آباد، مس آندی است که به منظور تصفیه الکتریکی به پالایشگاه ارسال می‌شود. کارخانه‌های مذکور شامل بخش‌های ذوب، تبدیل، تصفیه حرارتی و ریخته‌گری است. کنسانتره، محصول کارخانه پرعیارکنی، پس از اختلاط با کمک ذوب مناسب به کوره‌های انعکاسی منتقل می‌شود. سپس مات مس حاصله، جهت خالص‌سازی بیشتر به بخش تبدیل انتقال می‌یابد. پس از انجام عملیات تبدیل، مس بلیستر به منظور تصفیه حرارتی به کوره‌های آندی ارسال شده و نهایتاً محصول کارخانه ذوب به صورت آند ریخته‌گری می‌شود. وزن تقریبی هر آند حدود 345 کیلوگرم و عیار مس آن حدود 99/6 درصد است.

قسمت‌های مختلف کارخانه ذوب به شرح زیر است:

سنگ‌شکن: سنگ‌های معادن آهک و سیلیس جهت استفاده در کوره‌های ریورب و کنورتر توسط کامیون از معادن مربوطه به این واحد منتقل می‌شوند. سنگ معدن بعد از تخلیه از کامیون به طور موقت انبار و سپس به داخل سنگ شکن تغذیه می‌شود. در نهایت سیلیس و آهک نرمه و درشت از طریق سرند لرزان از یکدیگر جدا شده و در مخازن مربوطه تخلیه می‌شوند. سیلیس و آهک نرمه با کنسانتره مخلوط می‌شود تا در کوره‌های ریورب سربارهای سیال و روان تشکیل شود. از سیلیس درشت به عنوان کمک ذوب در هنگام دمش سرباره کنورترها استفاده می‌شود. سنگ آهک درشت نیز جهت تولید شیر آهک به کارخانه تغلیظ ارسال می‌شود.
بلندینگ: در این واحد شارژ کوره‌های ریورب تهیه می‌شود. کنسانتره مس، آهک نرمه، سیلیس نرمه و غبار برگشتی موادی هستند که از مخازن مربوطه روی نوار 28 که قابلیت توزین دارد ریخته شده و توسط این نوار به مخازن شارژ کوره‌های ریورب انتقال می‌یابند.
ریورب : مواد مخلوط شده بر روی نوار 28، در داخل مخازن شارژ هر یک از 2 کوره ریورب ذخیره می‌شوند. این مواد از طریق نوارهای شاتل وارد هوپرها (قیف های تغذیه) شده و از طریق آن‌ها به کوره ریورب شارژ می‌شوند. حرارت مورد نیاز کوره از طریق 6 مشعل اصلی مازوت سوز و تعدادی مشعل اکسی گاز تأمین می‌شود. هر کوره ریورب دارای 2 مجرای خروج مات و 1 مجرای خروج سرباره (در هر طرف) است. برای بسته شدن مجرای مات و سرباره از ماشین گِلزن یا «تپ» استفاده می‌شود. مات مس و سرباره محصولات اصلی کوره‌های ریورب هستند. مات مس پس از خروج از کوره به داخل پاتیل ریخته شده و توسط ماشین حمل مات و جرثقیل‌های سقفی در داخل کوره‌های کنورتر تخلیه می‌شود. سرباره نیز پس از ریخته شدن در داخل پاتیل توسط ماشین سرباره کِش به دامپ سرباره منتقل می‌شود. در انتهای هر کوره 2 اتاقک تعبیه شده تا گازهای داغ خروجی از کوره را به بویلرهای حرارتی منتقل کند.
کنورتر: مات مس خروجی از کوره‌های ریورب توسط 5 کنورتر به مس بلیستر تبدیل می‌شود. مات خروجی از کوره‌های ریورب توسط جرثقیل‌های سقفی داخل کنورتر تخلیه می‌شود. از مواد سرد نیز جهت کنترل دما در کوره‌های کنورتر استفاده می‌شود. محصول خروجی این کوره‌ها مس بلیستر است که جهت تصفیه نهایی به کوره‌های آند منتقل می‌شود.
تصفیه و ریخته‌گری : مس بلیستر حاصل از کنورترها جهت حذف ناخالصی‌هایی چون اکسیژن، گوگرد و آهن به کوره‌های آند (3 کوره) منتقل می‌شود. در این کوره‌ها عملیات سرباره‌گیری، اکسیداسیون و احیاء جهت حذف ناخالصی‌ها صورت گرفته و در نهایت مس آندی توسط 2 چرخ ریخته‌گری (چرخ 1 با 26 قالب برای کوره‌های آند 1 و 2 و چرخ 2 با 16 قالب برای کوره آند 3) به صورت آند ریخته‌گری می‌شود. آندهای ریخته‌گری شده بعد از انتقال به داخل بوش تانک توسط جرثقیل سقفی به منطقه بازرسی منتقل و در نهایت در داخل راک‌ها چیده می‌شوند.
بویلر : هر کوره ریورب دارای دو بویلر حرارتی برای سردکردن گازهای خروجی و همچنین تبدیل آب به بخار جهت ژنراتورهای نیروگاه حرارتی است.
سیستم انتقال گاز و الکتروفیلترها: سیستم انتقال گاز شامل 2 قسمت است که یکی پس از کوره‌های ریورب و دیگری پس از کوره‌های کنورتر قرار دارد و نقش آن‌ها جداسازی و بازیابی ذرات معلق است. گازهای خروجی از کوره‌ها بعد از عبور از داخل یک بالن فلوی T شکل به داخل واحدهای الکتروفیلتر هدایت شده و پس از جداسازی ذرات معلق، ازطریق دودکش به اتمسفر وارد می‌شوند.

    خانهخدمات سوالاتتماسارتباط