شیرالات On Off

در مدار های سیالاتی باتوجه به ماهیت و نحوه کارکرد سیستم نیاز به قطع و وصل کردن جریان سیال برای دستیابی به کارایی مورد نظر یا برقراری مدار های جانبی (از جمله Back wash در سیستم های RO و آب شیرین کن) وجود دارد و این وظیفه در سیستم های سیالاتی (مایع و یا گاز)‌ به عهده شیر قطع و وصل جریان می باشد.کنترل جریان سیال در مدار به واسطه قطع و وصل کردن جریان وظیفه این نوع شیر ها قطع و وصل جریان سیال موجود در لوله جهت قطع جریان سیال، می باشد. تکنومینرال تامین کننده شیرالات On Off از معتبر ترین برند های اروپایی همانند Ebro اتریش و ماوریک هلند می باشد.

on off valve

شیرهای صنعتی 

گروهی از شیرهای صنعتی با نام شیرهای قطع و وصل جریان شناخته می شوند، این ولوها صرفا جهت باز یا بسته کردن خط (لوله فرآیند) در نظر گرفته شده اند، بهترین نمونه قابل لمس این تجهیز، شیرهای گاز منازل می باشد. ولوهای توپی تا سایز 56 اینچ و ولوهای پروانه ای (Butterfly) تا سایزهای بسیار بزرگ قابل استفاده برای این هدف خواهند بود.

کلاس نشتی این ولوها حداقل V انتخاب می گردد تا کمترین میزان نشت در هنگام بسته بودن رخ دهد، از آنجایی که این ولوها در حداقل اختلاف فشار کار می کنند لذا محاسبات جهت یافتن ضریب ولو (مانند کنترل ولو) در آنها معنا پیدا نمی کند و به بیان بهتر، سایزینگ برای این شیرها انجام نمی شود.

سایز این شیرها متناسب و برابر با خود خط فرآیندی خواهد بود، یعنی چنانچه سایز خط 6 اینچ باشد، سایز شیر قطع و وصل نیز 6 اینچ خواهد بود.

شیرهای قطع و وصل

کلاس تحمل فشاری فلنج های ولو جهت اتصال به خط حداقل 300 پوند بر اینچ مربع انتخاب می شود اما برای سایزهای بزرگتر از 6 اینچ، کلاس فلنج متناسب و برابر با خود کلاس لوله در نظر گرفته می شود یعنی اگر خط 150 پوند باشد، فلنج های ولو نیز همین میزان را خواهند داشت.

خطوطی که هنگام shut down شدن سایت باید بسته شوند نظیر خطوط ورودی و خروجی سایت، باید دارای ولوهای Fail close و خطوطی که هنگام shut down شدن باید لوله ها را Depressurize کنند و سیال را به طور مثال به سمت Flare سایت هدایت کنند، به صورت Fail open فرض می شوند.

 

 

    خانهخدمات سوالاتتماسارتباط