پینچ ولو

 پینچ ولو ، شیری است با حرکت خطی که در موارد بازکردن مسیر، تنظیم میزان جریان و همچنین بستن مسیر سیال مورد استفاده قرار می -گیرد. دلیل نامگذاری این شیر به علت وجود یک دیسک انعطاف پذیر در درون آن می باشد که با نشیمنگاه شیر در قسمت بالای شیر جهت ایجاد یک آب بندی مناسب قرار گرفته است.
در این شیر یک دیافراگم قابل انعطاف توسط یک میله ای (Stud) که با دیافراگم بصورت یکپارچه می باشد به قسمت فشار دهنده (کمپرسور) شیر متصل گردیده است. فشار دهنده (کمپرسور) بوسیله ساقه‌ی شیر به بالا و پایین حرکت می کند. هنگامی که فشار دهنده (کمپرسور) به سمت بالا-حرکت کند، دیافراگم به بالا کشیده می شود و اگر کمپرسور به پایین برود آنگاه دیافراگم نیز به پایین رفتـه و شکل انتهایی شیر را به خود می گیرد. تکنومینرال تامین کننده شیرالات Pinch از معتبر ترین برند های جهانی همچون Weir minerals و Jindex استرالیا می باشد.

pinch valves

پینچ ولو چیست ؟ 

پینچ ولوها نوع ایده آلی از تجهیزات کنترلی به منظور قطع و وصل و تنظیم جریان دوغاب های ساینده و خورنده ، پودرها و ذرات گرانول به حساب می آیند . این پینچ ولوها از سه بخش اصلی بدنه ، غلاف و سیستم تحریک تشکیل می شوند و از این اجزا فقط غلاف با سیال در جریان در تماس است .به منظور انطباق بهتر محصول با شرایط کار ، طراحی و جنس قطعات توسط مشتری قابل انتخاب است . همچنین این محصولات قابلیت خود پاک کنندگی می باشند که امکان آب بندی صد در صد را فراهم می آورند . در شرایطی که ذرات جامد و رسوبات جداره غلاف را می پوشانند، غلاف لاستیکی حین عملکرد کلیه این رسوبات را از خود جدا کرده و به سمت خروجی شیر هدایت می کند. گستره این محصولات از سایز 50 میلی متر تا 350 میلی متر بوده و دماهای 50- درجه سانتی گراد تا 160 درجه سانتی گراد را تحمل می کنند و همچنین فشار قابل اعمال به این محصولات از 0 تا 16 اتمسفر می باشد.

RFPneumatic7

انواع بدنه

1- بدنه بسته (EB)

نوع بدنه بسته پرمصرف ترین نوع این محصولات می باشد . طراحی این محصولات به گونه ای است که از فرسودگی غلاف جلوگیری نموده و از آن در برابر عوامل محیطی محافظت می کند و ایمنی عملیات را به طور چشمگیری افزایش می دهد. بدنه این محصولات می تواند از جنس های چدن ، فولادهای ساختمانی ، فولادهای ضدزنگ ، آلومینیوم و پلاستیک ساخته شود.

2- بدنه باز (OB)

پینچ ولوهای بدنه باز عموما برای سیالات غیر مضر، فشارها و دماهای پایین طراحی شده اند . این نوع محصولات نا هم مرکزی های اندک را تحمل نموده و جلوی انتقال لرزش های سیستم را می گیرد . همچنین این نوع شیرها از وزن کمتری برخوردار بوده و به سادگی تعمیر می شوند. جنس بدنه این شیرها عموما از فولادهای ساختمانی و فولادهای ضدزنگ می باشد.

شکل های زیر انواعی از پینچ ولوهای بدنه باز و بسته را نشان می دهد.

پینچ ولوپینچ ولو 1

پینچ ولو 3

شکل1 : سمت راست یک پینچ ولو بدنه باز نوع متوسط مدل PV  ، شکل وسط : یک پینچ ولو بدنه بسته نوع بلند مدل PVE12 و شکل سمت چپ یک پینچ ولو بدنه بسته نوع کوتاه مدل PVE1 را نشان می دهد.

 

پینچ ولو 4پینچ ولو 5

 

شکل 2 : پینچ ولو بدنه بسته با آب بندی دوطرفه مدل PVED1

در پینچ ولو بدنه بسته با آب بندی دوطرفه حرکت زبانه آب بندی از دو طرف موجب باز و بسته شدن سریع تر و رفتار خطی سیال می شود که موجب دقت عمل کنترل جریان می گردد .

3- پینچ ولو نیوماتیک ( پنوماتیک )

شیرهای پینچ ولو نیوماتیک (پنوماتیک) بهترین راه حل برای قطع و وصل و کنترل سیالات ساینده ، خورنده و سیالات حاوی الیاف مانند ، پودر های حاوی گلوله های گرانول و سیالات حاوی اجرام خارجی صلب می باشد.

پینچ ولو 7

پینچ ولو 6

شکل 3 : پینچ ولو نیوماتیک

در پینچ ولوها جریان آب از طریق یک دیسک مدور که به وسیله فلکه و میله شیر به سمت یک جایگاه مدور دیگر رانده می شود یا از آن دور می شود ، کنترل می گردد . عیب این نوع شیرها ایجاد تلاطم ناخواسته در جریان سیالی می باشد. از این شیرها در تمام شبکه های آب سرد و گرم و لوله کشی مواد شیمیایی استفاده می شود. شکل داخلی پینچ ولو مانند یک سیلندر کامل است که به دو روش دستی یا اتوماتیک به وسیله یک گوی لاستیکی بسته می شود . این پینچ ولو به صورت عمده در صنعت فاضلاب برای لجن ، در تصفیه خانه های آب یا در انتقال پنوماتیک محصولات ساینده ( انتقال پودرها یا مواد گرد و غبارمانند ) استفاده می شود. در واقع این شیراندازه مقطع عبور آب را تغییر می دهد و به این صورت دبی آب عبوری را کنترل می کند . بنابراین از پینچ ولو برای کنترل دبی آب استفاده می شود و می توان آن را در حالت نیمه باز یا نیمه بسته استفاده کرد.

کاربرد :

مناسب برای سیالات چگال ، انواع خمیر، گِل، کنستانتره سنک معدن، همچنین مورد مصرف در صنایع معدنی، فولاد، صنایع غذایی و صنایع شیمیایی.

افت فشار در این محصولات بسیار پایین می باشد.
همچنین سایش و خوردگی در لاستیک به دلیل هموار بودن مسیر عبور سیال بسیار پایین است، اما همواره توصیه می گردد برای هر سیال لاستیک متناسب با آن سیال استفاده شود.

    خانهخدمات سوالاتتماسارتباط